Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Usługi Inżynierskie W Budownictwie Sebastian Szakiel

Toruń

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak wybrać dobrego wykonawcę robót?

Autor: Sebastian Szakiel, publikacja: 2017-02-09

Kiedy szukać?

Sezon na prowadzenie robót budowlanych trwa mniej więcej w okresie marzec - listopad, czyli wynosi 9 miesięcy. Tyle mamy czasu na prowadzenie prac budowlanych dotyczących wykonywania robót ziemnych, fundamentów, ścian, stropów, więźby dachowej i pokrycia dachowego. Okres grudzień - luty to najlepszy czas na szukanie i ofertowanie robót budowlanych.

Zdjęcie nr 1

Fot. 1 Bałagan na budowie. Czy to standard?

Kogo szukać?

Większość osób pewnie uważa, że polecenia to najlepsza forma weryfikacji potencjalnego wykonawcy robót. Tak, to prawda, pod warunkiem że osoba polecająca taką firmę zrealizowała co najmniej kilka inwestycji budowlanych i zna się na technologii i organizacji budownictwa. Często takie firmy są polecane w ciemno, bez prawidłowej weryfikacji ich możliwości. Gdzie zatem szukać dobrych wykonawców? Oczywiście tam, gdzie ich znają, czyli u kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Czasami w tych sprawach może pomóc nam projektant, zwłaszcza taki, który sprawuje często tzw. nadzór autorski nad swoimi projektami. Najlepiej jednak przed wyborem wykonawcy robót budowlanych zacząć odpowiednio wcześniej współpracę z kierownikiem budowy. Taka osoba pomoże nam przy określaniu kryteriów, jakimi należy kierować się przy takich wyborach, ewentualnie wskaże kilka firm, które warte są uwagi.

Gdzie szukać?

Zacząć można od znajomych lub kogoś z rodziny, kto niedaleko nas budował dom wcześniej. Warto też odwiedzić portale internetowe, gdzie potencjalne firmy budowlane się ogłaszają. Tutaj jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ogłoszenie takiej firmy. Trzeba sprawdzić, czy zawiera ono co najmniej takie informacje jak: nazwa firmy, adres, nr telefonu i mail. O referencje, zdjęcia z realizacji czy numery telefonów klientów zawsze możemy poprosić, jednak takie informacje też powinny być zamieszczone w ogłoszeniu. Świadczy to o większym profesjonalizmie firmy i jej podejściu do klienta.

Umowa na roboty budowlane

Umowa to zabezpieczenie interesów obu stron. Dlatego obu stronom, Inwestorowi i firmie budowlanej, powinno zależeć na jej podpisaniu. Oczywiście umowa na takie roboty nie przewidzi wszystkich sytuacji, jakie mogą wystąpić podczas budowy, jednak daje ona Inwestorowi pewne poczucie, że nie zostanie oszukany. Żeby to poczucie było większe, warto też, aby w takiej umowie zawarły się odpowiednie klauzule z kierownikiem budowy w roli głównej, gdyż on też będzie dbał o interes Inwestora i będzie potrafił rozwiązać ewentualne sporne kwestie. Jeżeli Inwestor chce się jednak zabezpieczyć potrójnie, to warto też, aby zatrudnił inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie kontrolował wywiązywanie się wykonawcy z umowy oraz kierownika budowy.

Budować samemu czy z firmą?

Oczywiście jeśli mamy zdolnego ojca, brata czy szwagra, którzy mogą pracować po godzinach, potrafią czytać dokumentacją budowlaną i nie zależy nam na szybkim wybudowaniu domu - to jak najbardziej. Jeżeli jednak Inwestor pracuje, trudno będzie realizować budowę bez firmy budowlanej. Niełatwo też będzie kontrolować Inwestorowi budowę bez odpowiedniego wsparcia, jakim jest kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego.


Opracował:
Sebastian Szakiel
UIWB

Kierownik budowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 26 140 Kierowników Budowy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: